| Hírek : Puskás Ferencet gyászolja a sportvilág |
Puskás Ferencet gyászolja a sportvilág
Tmarci 2006.11.17. 15:20
Szinte nincs olyan sajtóorgánum Európában, amely ne kiemelt hírként foglalkozna Puskás Ferenc halálával, a világ vezető hírügynökségei kiemelt terjedelemben és hírszámban számoltak be Puskás Ferenc haláláról.
Hosszan tartó, súlyos betegség után, 79 éves korában, pénteken reggel 7 órakor, a Kútvölgyi Kórházban elhunyt Puskás Ferenc, minden idők legnagyobb magyar labdarúgója - tájékoztatta a távirati irodát Szöllősi György, a család szóvivője. Puskás Ferenc halálát légzési és keringési elégtelenség okozta.
Az Aranycsapat legendás kapitányát a magyar szurkolók a 20. század legjobb férfi sportolójának választották.
Puskás Ferenc halálával már csak ketten vannak életben a legendás Aranycsapatból, Buzánszky Jenő mellett a kapus Grosics Gyula.
A brit Reuters előbb egysoros, csupa nagybetűvel szedett hírben közölte a szomorú tényt, majd a pirossal kiemelt gyorshírében minden idők egyik legnagyobb futballistájaként jellemezte Puskást, aki a "mágikus magyarok" mozgatórugója volt, és érdemeiért a labdarúgás történetével és statisztikáival foglalkozó szervezet, az IFFHS a XX. század negyedik számú játékosává választotta.
A német dpa Magyarország legnépszerűbb sportolójának nevezte Puskást, akinek vezetésével a válogatott 32 mérkőzésen maradt veretlen - egészen az 1954-es berni vb-döntőig, ahol éppen a németek szakították meg a nagy sorozatot. A hírügynökség hozzáteszi: a magyar hadsereg későbbi ezredese technikailag tökéletesen képzett csatár volt.
A spanyol EFE futballmítoszként emlékezik meg róla, aki 1958 és 1966 között hat bajnoki címet és két európai kupaaranyat nyert a Real Madriddal, és róla nevezték el hét éve az ország legnagyobb stadionját, valamint augusztusban elhelyezték a lábnyomát a monte-carlói Bajnokok Sétányán, ahol a labdarúgás történetének kiemelkedő alakjai kapnak helyet.
Az olasz ANSA minden idők egyik legnagyobbjaként és a magyar labdarúgás legendájaként említi Puskás Ferencet, aki "a Duna menti futball egyik fő inspirálója" volt, és az 50-es évek második felében sztárcsapattá emelte a Real Madridot.
Az osztrák APA minden idők leghíresebb magyar sportolójának nevezi a 79 évesen eltávozott klasszist, aki 1952-ben olimpiai aranyéremre vezette a válogatottat. Külön kiemeli, hogy ő máig az egyetlen futballista, aki az európai kupadöntők történetében négy gólt szerzett: 1960-ban ennyiszer volt eredményes, amikor a Real Madrid 7-3-ra verte az Eintracht Frankfurtot a glasgow-i BEK-fináléban.
A FIFA és az UEFA hivatalos honlapja vezetőhírben számol be Puskás haláláról, írásaikban pályafutásának felidézésével, egykori játékostársak nyilatkozataival tisztelegnek nagysága előtt.
- Mintha csak egy másik bolygóról jöttek volna a magyarok, olyasmit mutattak be a pályán, amihez foghatót azelőtt sosem láttam, és ő volt a legnagyobb sztár ebben a show-ban. Lélegzetvisszafojtva figyeltem, és azt kérdeztem magamtól, hogyan tud egy ilyen ország 11 ilyen labdarúgót kiállítani, és ebből a csapatból is magasan kitűnt Puskás Ferenc – mondta Jimmy Hill, az angol válogatott egykori játékosa, aki gyerekként a Wembley-ben, a 6:3 alkalmával látta először futballozni a Száguldó Őrnagyot.
- Pancho Puskás volt a legjobb befejező csatár, aki valaha is megfordult a Real Madridnál. Fenomenális bal lába volt, tehetsége semmihez sem fogható, ha róla beszélünk, csakis a tisztelet hangján szólhatunk. Sokat viccelődtem vele nagy hasáról, erre ő mindig azt válaszolta, azért nagy, mert terhes. Egy igazi szimbóluma a labdarúgásnak – mondta Amancio Amaro, egykori madridi csaapttárs.
- Az irodámban van egy labda, amit Puskás Ferenc írt alá és adott nekem, és van egy aranyérem, ami a 75. születésnapjára készült. Ő volt a gyerekkori hősöm, mikor felnőttem Skóciában. Ifijátékosként sikerült kiharcolnom, hogy az 1960-as glasgow-i BEK-döntő előtt megnézhessem testközelből a Real Madrid edzését, és csakis azért akartam látni, hogy megcsodálhassam Puskás Ferencet. Nemcsak briliáns focista, hanem jószívű, szerény ember is volt, nagyszerű humorral megáldva – mondta Andy Royburgh, az UEFA technikai igazgatója.
Puskás Ferenc egykori klubja, a Real Madrid is gyászolja történetének egyik legnagyobb futballistáját, aki a csapat aranykorának meghatározó játékosa volt.
”Hálával, elismeréssel és tisztelettel tartozunk Puskás Ferencnek, és mélységesen megrendít bennünket a halála. Puskás 1958-1967 között a klub játékosa volt, az egyesület legsikeresebb éveinek kulcsjátékosa, egyike volt történelmünk főhőseinek. Puskás neve egybeforrt a madridi futballközösséggel, a Real Madrid nemzeti és nemzetközi sikereivel. Puskás Ferenc neve egy teljes generáció számára egyet jelent a fiatalsággal, emléke visszaidézi ifjú korukat, a megfakult fényképeken megörökített élményeket, a fekete-fehér televíziók által közvetített képeket” – áll a Real Madrid közleményében.
- A madridi szurkolók egyik legszomorúbb napja a mai, és kijelenthetem, hogy mióta én vagyok a klub elnöke, nem volt ennél fájdalmasabb nap az életemben – reagált Puskás halálhírére Ramon Calderon, a Real elnöke. - Rengeteg barátja volt, mindenki szerette, és nemcsak mint futballistát, hanem mint embert is. Nagy szeretettel emlékszem vissza a góljaira, amiből nem kevés volt, lévén négyszer is spanyol gólkirály lett. A korombéli madridi szurkolók különösen nagy veszteség egyik gyerekkori hősünk elvesztése. Szeretném őszinte részvétem kifejezni az egész családnak, és Ferenc barátainak ezekben a fájdalmas órákban.
Lerótták tiszteletüket a németek is
Bár az 1954-es vb-döntő örökre fájdalmas emlék marad számunkra, a berni fináléban ellenfélként pályára lépő játékosok között azonban baráti viszony alakult ki, így a német szövetség elnöke, Theo Zwanziger is lesújtva nyilatkozott Puskás Ferenc haláláról.
"A világ legjobb ballába ugyan már nincs az élők sorában, de örökké emlékezetünkben marad." Theo Zwanziger, a DFB elnöke annak a nézetnek adott hangot, hogy az ötvenes évek magyar aranycsapatának zseniális kapitánya a nemzetközi labdarúgás egyik legnagyobb személyisége volt.
A nyilatkozat felidézte: Puskás Ferenc irányításával a magyar válogatott 32 mérkőzésen keresztül volt veretlen - a Wembley stadion "szent gyepén" legyőzve egyebek között a világhírű angolokat is -, mígnem első vereségét 1954. július 4-én, a berni világbajnoki döntőben Németországtól szenvedte el. "Természetesen szorosan kötődnek hozzá az 1954-es, legendás világbajnoki döntővel kapcsolatos emlékeink" - emelte ki külön is Zwanziger.
A DFB elnöke ezzel összefüggésben emlékeztetett arra is, hogy a berni döntőt követően a két ország válogatottjának akkori tagjai rendszeresen találkoztak egymással. A korábbi ellenfelek hamarosan barátokká váltak, s mindez hozzájárult ahhoz, hogy a későbbi futballnemzedékek között is baráti viszony alakult ki.
Nemcsak a hazai, hanem a külföldi internetes lapok is vezető hírben foglalkoznak a Száguldó Őrnagy halálával, aki a világ minden részén mint a minden idők legjobb focistája él a köztudatban. Múltidézéssel, Puskás feledhetetlen pillanatainak, pályafutásának felidézésével emlékeznek rá a világsajtóban, és természetesen Magyarországon is.
- Öcsi minden idők legnagyobb futballistája volt – emlékezett barátjáról Buzánszky Jenő, az Aranycsapat egykori védője. - Mindenki tudott súlyos betegségéről, mégis váratlanul ért, mikor reggel meghallottam a halálhírét, és megtudtam, hogy már csak ketten vagyunk az egykori Aranycsapatból. Öcsi utánozhatatlan pályafutást tudhat maga mögött, hihetetlen tehetség volt, a pályán mindenkit megelőzött gondolkodásban. Míg mások egy adott szituációban legfeljebb két-három megoldási lehetőséget láttak, ő ugyanakkor öt-hat különböző gondolata volt a labda megjátszásáról. Kezdeményezni fogom, hogy temetése november 25-én, a londoni 6:3 ötvenharmadik évfordulóján legyen.
Bozsik Péternek az édesapja, Bozsik József volt Puskás Ferenc egyik legjobb barátja, a magyar válogatott nemrégiben leköszönő szövetségi kapitánya édesapján keresztül rengeteg történetet hallott a Száguldó Őrnagyról.
- Sajnos nem sok saját emlékem maradt meg gyerekkoromból Puskás Ferencről, de az édesapám rengeteget mesélt róla – mondta Bozsik Péter. - Barátságuk legendás volt, a mai fiatalok meg sem tudnák érteni, milyen szoros kapcsolat volt köztük. Egymás szomszédságában laktak, együtt futballoztak, együtt jártak el mindenhová. Édesapám mindig azt mondta, hogy Öcsi bácsi az Aranycsapat legnagyobb értéke, nélküle nem állhatott volna össze a világverő együttes. Pótolhatatlan veszteség érte a világ labdarúgását.
Sándor Károly, Puskás Ferenc válogatottbeli csapattársa:
- A legnagyobb egyéniséget veszítettük el ma. Se előtte, se utána nem volt hozzá hasonló és azt hiszem, sokáig nem is lesz. Hat-hét éve Szepesi Gyuri kérdésére, hogy ki a legismertebb magyar ember, csak annyit feleltem, egy labdarúgó. Egy labdarúgó, akinek nem kell kimondani a nevét, mert nincs olyan ember, aki ne ismerné. Nehéz beszélni róla, őt ismerni kellett. Tudásáról mindent elmond, hogy olyan ballábas játékos volt, akinek valahogy mindig a bal lábára érkezett a labda. Végigutaztam vele a világot és bárhova is mentünk, mindenhol skandálták a nevét, a reptereken pedig rendszeresen fotósok hada várta. Nagyon fog hiányozni.
Szepesi György, a legendás rádióriporter, a Magyar Labdarúgó Szövetség volt elnöke megrendülten értesült Puskás Ferenc haláláról.
- Nehéz ilyenkor bármit is mondani. Közismerten a világ legismertebb magyarja volt, Bartókkal, Kodállyal és a Nobel-díjas tudósokkal együtt emlegették a nevét mindenhol - mondta az MTI-nek Szepesi. -"Hírnevét nemcsak a futballnak köszönhette, hiszen emberileg is a legnagyobbak közé tartozott. Büszke vagyok arra, hogy 16 éves kora óta ismerhettem, sőt, rádióriporterként az első válogatott gólomat is ő rúgta 1945. augusztus 20-án. Mi is erőt meríthetünk nagyságából.
Ma délután 18 óra 30 perckor a magyar labdarúgó-család tagjai az MLSZ székházánál gyertyagyújtással emlékeznek Puskás Ferencre, a világ egyik legkiemelkedőbb futballistájára. Az egykori játékos minden tisztelője, ismerőse, barátja és gyászolója leróhatja kegyeletét a csendes megemlékezésen.
A Magyar Labdarúgó Szövetség vezetőit és munkatársait mélyen megrázta Puskás Ferenc halálának híre. Az egykori csodálatos játékos előtt tisztelegve az MLSZ pénteken 18 óra 30 perckor megemlékezést tart a szövetség Kálnai úti székházánál. A tiszteletadáson a székház Puskás-emlékhelyén mindenki részt vehet, aki egy szál virággal, mécsest gyújtva kívánja leróni kegyeletét.
Danks Emese kormányszóvivő pénteken bejelentette, hogy nemzeti gyásznappá nyilvánítja Puskás Ferenc temetésének napját a kormány.
| |